fbpx

MENTAL DÜŞÜNME EĞİTİMİ-MENTAL ARİTMETİK

Dünya’da ilk defa abaküs ile ritmik sayma kitabı çıkaran kurumumuz mental aritmetiği en verimli kullanan kurumlar arasında öncü olmaya devam etmektedir.

Kurum olarak edindiğimiz tecrübeler ışığında, öğrencinin eğitim hayatı boyunca yaşadığı korkuların temelinin ilkokul sıralarında atıldığını gördük. Bu korkuların belki de en önemlisi matematik. İlkokulda öğrenciler soyut sayılarla ve işlemlerle karşılaşıyorlar. Somut öğrenme döneminde bulunan öğrenciler soyut kavramları öğrenirken matematik korkusu ortaya çıkıyor. Matematik korkusunun ilacı ise şüphesiz ki mental aritmetiktir. Çünkü sayı kavramını abaküs ile çok kolay ve hızlı bir şekilde öğrenciye aktarıyoruz.

Sayı kavramını öğrendikten sonra eğlenceli bir şekilde dört işlem ve ritmik olarak saymayı abaküs ile çok çabuk öğrenen öğrencilerimiz, matematiği bir eğlenceye dönüştürüyorlar. İlerleyen seviyelerde abaküsü beyinlerine yerleştiren öğrencilerimiz beyinlerinin farklı kısımlarını bir arada kullanmayı öğreniyorlar. Bu özellik ise ilerleyen yaşlarında öğrencilerimizin farklı alanlarda yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Küçük yaşta mental aritmetik dersleri alan öğrencilerimizden şu an çello ve piyano gibi müzik aletlerini çalan, resim yeteneği çok iyi olan, kendini çok iyi ifade eden çok sayıda öğrencimiz var. Kurumumuz mental aritmetik eğitimini anasınıfından lise de dahil olmak üzere bütün aşamalarda uygulamaktadır. Sınav başarılarına da büyük katkısı olan bu eğitim metodu özellikle öğrenme hızını arttırarak öğrencilerin zaman problemini ortadan kaldırıyor.  Bu katkılarından dolayı mental aritmetik derslerini her seviyede kullanmaya devam edeceğiz.