fbpx

EĞİTİMDE YENİ BİR YÖNTEM: YAŞAMSAL ÇALIŞMALAR

Öğrencilerimizin gelişim sürecini en küçük ayrıntısına kadar takip eden eğitim anlayışımızın ışığında, öğrenci gelişiminde, eğitimin öğretimden daha önemli olduğunu yıllardır tecrübe ediyoruz.  Akademik olarak çok üstün başarılar tattırdığımız öğrencilerimiz oldu.  Teknolojinin ilerleme hızına paralel olarak öğrencilerimizin sosyal açıdan eksik yönleri giderek artmaya başladı. Sosyal hayatlarında içine kapanık, sorumluluk alamayan, saygı ve sevgiden yoksun bireyler olmaya başladılar. Akademik başarıları da artık onları mutlu etmiyordu.

Pelikan Eğitim Kurumları öğrencilerini hayata kazandırmak, hayatın zorluklarını onlara tattırmak ve bu zorluklarla başa çıkabilmelerini sağlamak adına “YAŞAMSAL ÇALIŞMALAR” adını verdiği etkinlikleri başlattı. Daha önce benzeri olmayan bu uygulama için okul dönemi, sömestre ve yaz tatili döneminde Pelikan Eğitim Kurumları tarafından sınıf seviyelerine uygun  çalışmalar belirlendi.  Dönem başlarında ve tatile çıkılmadan önce öğrenci ve veliler ile yaşamsal çalışmalar paylaşıldı. Bu ödevler anasınıfından lise son sınıf öğrencilerine kadar herkese verildi. Öğrencilerimiz çalışmaları heyecanla yerine getirdiler. Bu heyecanlarını fotoğraf ve video aracılığıyla öğretmenleri ile paylaştılar. Verilen ödevler: yemek yapma, odasını düzenleme, ütü yapma gibi günlük işler; aile ziyaretleri, aile ile vakit geçirme, hayvan sevgisi, kitap okuma vb. konuları içeren öğrencilerimizi hayata hazırlayan görevlerdir.

Çalışmalarını yaparken büyük keyif alan öğrencilerimiz, yaşamlarından zevk almaya başladıklarını ve kendilerini daha mutlu hissettiklerini dile getiriyorlar. Okulu, hayatın bir stajı olarak nitelendiren kurumumuz, öğrencilerin heyecanına ortak oluyor ve bu başarılarının haklı gururunu yaşıyor.