fbpx

Pelikan NLP Çivitleme

Bu ilginç deneyimim çatılmış kaşlarıyla ağlamaklı gözleri karşımda gördüğüm an gerçekleşmişti. Öğrencimi bu kadar üzgün görünce dayanamadım ve haydi bir konuşalım dedim.

Çocuk bıkkın ama istekli adımlarla beni takip ediyordu.

Daha sessiz olduğunu düşündüğüm bir odaya geçtik. Karşımda her şeyi anlatmaya hazır bir çocuk görüyordum. Önemli olanın doğru soruyu sormak olduğunu biliyorduk ikimiz de.

Gerekli ve seri soru-cevaplardan sonra öğrencinin sınıfı değiştiği için rahatsız olduğunu anladık. Kendi ifadeleriyle bir ortama zor alıştığını bu nedenle sınav notlarının düşük geldiğini belirtti. Öğretmeni sınav sonuçlarına göre ilk beşe girerse eski sınıfına geçirmeye söz vermiş.

7.Sınıf karne ortalaması 98 olan çocuk, girdiği ilk sınavda 5. olmuş; ancak öğretmen daha önceki ifadesinin tersine birkaç sınava daha girmesi gerektiğini söylemiş. Öğretmeninin sözünü tutmadığını gören çocuk sonraki sınavlarda düşük notlar almaya başlamış.

Bunları dinledikten sonra çocuğa Pelikan NLP çivitleme yöntemini uyguladım.

Sorunun asıl kaynağının bu olayla ya da öğretmenin verdiği sözle uzaktan yakından ilişkisi yoktu. Aslında çocuğun başarı ya da başarısızlığının altında tamamen yarışma psikolojisi vardı. Çocuk okulun en iyi öğrencisi ile yarışmayı seviyordu; fakat performans yarışmasına girmeden önce düzenli çalışması ve sınavda da sakin kalması gerekiyordu.  Bu şekilde davrandığında okulun birincisi olabiliyordu. Onun için aslında sınıfın önemi yoktu. Sınava düzenli hazırlanmadığında sınav esnasında çok kötü oluyordu. Midesi bulanıyor bayılacak gibi oluyor, içi sıkılıyordu. Sorunun kaynağı bulunmuştu.

Çocuk odadan çıkarken aradığı cevabı bulmanın mutluğunu, kendisini fark etmenin hazzıyla birleştirircesine gülümsedi ve son adımında bana dönerek gözlerindeki ışıltının eşliğinde teşekkür etti.